O szczepieniach HPV w Koninie

dodano dnia: 2014-09-19
W środę 17 września w sali ratuszowej odbyło się spotkanie informacyjno – edukacyjne dla rodziców dwunastoletnich dziewczynek – mieszkanek Konina. Spotkaniem tym zainaugurowano realizację na terenie miasta Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV na lata 2014 – 2017.
 
Do licznie przybyłych rodziców prof. dr hab. n. med. Witold Kędzia z Kliniki Ginekologiczno-Położniczej Szpitala Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu wygłosił wykład na temat problemów związanych z rakiem szyjki macicy, mówił o znaczeniu profilaktyki pierwotnej (szczepienia przeciwko wirusowi HPV) i profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne). Ważną konkluzją tego wykładu było stwierdzenie, że rakowi szyjki macicy można skutecznie zapobiegać. Profesor Kędzia odpowiedział też na wszystkie pytania zebranych rodziców (głównie młodych matek).
 
W spotkaniu uczestniczyli również: Przewodniczący Rady Miasta Konina dr Wiesław Steinke, Zastępca Prezydenta Miasta Konina Sławomir Lorek oraz Lucyna Gruszczyńska - lekarz pediatra z przychodni MEDICUS.
 
Miasto Konin ogłosiło konkurs na realizację Programu i w tym roku wygrała go Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego MEDICUS, ul. 11 Listopada 26. Bezpłatne szczepienia dziewczynek urodzonych w 2002 roku i zamieszkałych na terenie miasta Konina rozpoczną się w październiku. Pierwsze dwie dawki szczepionki podane zostaną do końca 2014 roku, ostatnia (trzecia) – w 2015 roku. W kolejnych latach szczepione będą dziewczynki z roczników 2003, 2004, 2005.
 
Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca, aby wszystkie dziewczęta były zaszczepione przeciwko wirusowi HPV, który znacznie zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. W skali świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3600 kobiet rocznie, z czego ponad połowa umiera – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Z tego powodu samorząd Konina zdecydował o finansowaniu szczepień z budżetu miasta.
 
Na podstawie: www.konin.pl


Aktualności
10. tytuł Mistrza w tenisie 
dodano dnia: 2016-07-12

Po raz 10. Wiesław Steinke został Mistrzem Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym. Jak co roku sztuki tej dokonał na kortach w Koninie.

czytaj więcej

W roboczą wizytą w chińskim Deyang 
dodano dnia: 2015-10-07

Delegacja samorządowa Konina od 23 do 28 września przebywała z roboczą wizytą w Deyang w Chinach na zaproszenie mera miasta - Zhao Hui.

czytaj więcej

Uhonorowany policyjnym medalem 
dodano dnia: 2015-07-27

W dniu 24 lipca 2015 odbyły się w Ślesinie doroczne powiatowe obchody Święta Policji. Podczas uroczystości Przewodniczący Rady Miasta Konina został odznaczony brązowym medalem za „Zasługi dla Policji”.

czytaj więcej